صفحه شخصی سید روح اله موسوی   
 
نام و نام خانوادگی: سید روح اله موسوی
استان: لرستان - شهرستان: الیگودرز
رشته: کارشناسی ارشد عمران - پایه نظام مهندسی: دو
شماره نظام مهندسی:  25-3-0-02507
تاریخ عضویت:  1390/07/29
 روزنوشت ها    
 

 آداب زندگی بخش عمومی

9

دخترم جرالدین، گاه و بی گاه با مترو و اتوبوس شهر بگرد. مردم را نگاه کن. زنان بیوه و یتیم را بشناس و دست کم روزی یک بار بگو: *من هم از آنها هستم.* تو واقعا یکی از آنها هستی. هنر قبل از آنکه دو بال دور پرواز به انسان بدهد، اغلب دو پای او را می شکند. وقتی به مرحله ای رسیدی که خود را برتر از تماشاگران خویش بدانی، همان لحظه تئاتر را ترک کن و با تاکسی خود را به حومه ی پاریس برسان.
من آنجا را خوب می شناسم. آنجا بازیگران مانند خویش را خواهی دید که از قرنها پیش زیباتر از تو، چالاکتر از تو و مغرورتر از تو هنرنمایی می کنند. اما در آنجا از نور خیره کننده ی نورافکن های تئاتر شانزه لیزه خبری نیست. نورافکن کولی ها تنها نور ماه است. نگاه کن، آیا بهتر از تو هنرنمایی نمی کنند؟ اعتراف کن. دخترم... همیشه کسی هست که بهتر از تو هنرنمایی کند و این را بدان که هرگز در خانواده ی چارلی چاپلین کسی آنقدر گستاخ نبوده که یک کالسکه ران یا یک گدای کنار رود سن یا کولی هنرمند حومه پاریس را ناسزایی بگوید.......
دخترم، هیچ کس و هیچ چیز را در این جهان نمی توان یافت که شایسته آن باشد که دختری ناخن پای خود را به خاطر آن عریان کند..... برهنگی بیماری عصر ماست. به گمان من تن تو باید مال کسی باشد که روحش را برای تو عریان کرده است.

شنبه 23 اردیبهشت 1391 ساعت 10:22  
 نظرات    
 
مائده علیشاهی 22:33 یکشنبه 24 اردیبهشت 1391
0
 مائده علیشاهی
بینظیره..........بینهایت ممنونم.
م افتخاری 09:52 سه شنبه 26 اردیبهشت 1391
0
 م افتخاری
جالب است بدانیم که احتمالاً جناب چاپلین از مفهوم حجاب و عفاف به اندازه ما آگاه نبودند لیکن معنای عفاف را به خوبی برای دختر خود در دنیایی فاقد محدودیتهای خاص جامعه ما و به گونه ای ملموس تشریح نموده.
حال به نظر شما کدام موثرتر است و چرا؟